Ликовниот педагог од Албанија, Рузмира Бекирај Бејај која заедно со своето тримесечно синче беше дел од 41. издание на Малиот битолски Монмартр, денеска во Црвениот крст Битола однесе донација од прибор за сликање во името на „National Cultural Children’s Center“ од Тирана, Албанија. Донацијата е наменета за волонтерка во битолскиот Црвен крст која има исклучителна дарба за сликарство, но доаѓа од ранливо семејство.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…