ankica mural

Под водство на ликовниот уметник Анкица Стевановска во просторијата за приредби на ООУ „Климент Охридски“ – Битола се исцртаа три големи мурали посветени на  македонскиот поет Ацо Шопов. На самите мурали се испишани стихови од поемите на Ацо Шопов на кирилично писмо, поттик за младите генерации да го користат истото. Муралите се во чест на 100 години од раѓањето на поетот.

На овој начин се популаризира истовремено и ликовната уметност и македонската книжевност.

Муралите се дел од проектот „Цртај на македонски“ на Министерство за култура на Македонија.

Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…