На 05 април 2022 година, Универзитетот „Св. Климент Охридски”- Битола во соработка со Фондацијата Конрад Аденауер, Центарот за европски студии Вилфрид Мартенс од Брисел и Институтот за општествени истражувања – МК91 од Скопје организираа „Катедра Аденауер 2022: ЕУ по руската инвазија – нов потенцијал за забрзан пристапен процес на Западен Балкан?“.

Sequence 01.00 16 17 12.Still005

Покрај бројни академски кадри и студенти, на настанот присуствува и се обратија ректорот, проф. д-р Сашо Коруновски, градоначалникот на Битола, Тони Коњановски и претставници од институциите соорганизатори на настанот.

Во панел дискусија посветена на темата ЕУ по руската инвазија – нов потенцијал за забрзан пристапен процес на Западен Балкан? учество зедоа професорите од УКЛО, Горан Илиќ и Марјан Ѓуровски, Јован Андоновски од  Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип како и Кирил Миноски, поранешен министер за финансии. Дискусијата ја модерираше Васко Наумовски, претседател на Институтот за општествени истражувања –МК91 и професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје.

Sequence 01.00 14 06 14.Still003

Според  ректорот, проф. д-р Сашо Коруновски, вклученоста на УКЛО во оваа актуелна тема претставува универзитетски придонес, уште еден ангажман на академијата, институциите, стручњаците и поединците кои го користат универзалниот јазик на науката и на експертизата за идентификување, како на можните пресврти  во нашето живеење, така и на нашите перспективи и иднина.

конференција

Инаку, Катедрата Конрад Аденауер претставува научно – образовна платформа на која, студенти, експерти и претставници на академската заедница дискутираат и ги споделуваат своите гледишта околу актуелни теми коишто се однесуваат на ЕУ и на идното проширување на Унијата особено по руската инвазија на Украина.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…