Христос Воскресна! Навистина Воскресна! Со овој поздрав на полноќ се поздравија сите верници кои беа присутни во храмот Свети Великомаченик Димитриј во Битола, откако пред насобраниот народ заедно со биењето на камбаните на полноќ веста за Воскресението Христово ја објави Митрополитот г. Петар.

277920127 314160467522668 5158886064088625431 n

После две години пандемија, дворот на црквата „Свети Великомаченик Димитриј“ беше полна со народ.

278465242 537357818098451 8815652915034561405 n
278698639 662549741706459 1077866861830985940 n

Химната која се пее на денешниот ден гласи: Христос воскресна од мртвите, со смрт смртта ја победи и на оние во гробовите им даде живот.

278543015 5325538317465902 3749014398877211197 n

Вратите на цркваите се широко отворени, се пеат најсвечените песни, а камбанариите ѕвонат најсилно. По завршувањето на Литургијата, обичајот на нашиот народот е да крши со јајца, а потоа следи празничната трпеза во семејниот дом.

278816595 1663771470633609 2226631729817913398 n
278486421 490335746121915 4860411039602214409 n

На овој ден, луѓето се поздравуваат едни со други со радосниот поздрав:

-Христос воскресна!
-Навистина воскресна!

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…