eu

Европското патувачко кино под отворено небо започна на петок, 9 јуни и по трет
пат годинава носи наградувани и возбудливи европски филмови со проекции на
отворено за публиката ширум земјата.

Европското патувачко кино под отворено небо како загревање за Синедејс, секоја
година патува во три различни градови ширум земјата и прикажува нови европски
филмови, признаени од европската критика и сакани од европската публика.

Годинава започна во Дебар, продолжи во Велес и завршува во Битола каде што се отвораат нови Europe Houses.

Фестивалот на 22 и 23 јуни ќе биде во Europe House Битола (на платото зад „Офицерски дом“). Овие два дена ќе има проекција на филмовите ФАБИЈАН: ОДИ ВО ПРОПАСТ (FABIAN: GOING TO THE DOGS) (Германија) во четврток и ЈАС СУМ ТВОЈОТ ЧОВЕК (I’M YOUR MAN) (Германија) во петок.

Проекциите започнуваат во 20.30, а по проекциите ќе следат разговори на Бојан Станиќ од Контракадар, кој со своите гости филмски познавачи, како и со публиката ќе разговараат за импресиите од филмовите. 

Европското патувачко кино под отворено небо оваа година ќе прикаже 6 нови европски долгометражни филмови – повеќето од нив добитници на престижни филмски награди ширум светот, кои се израз на европската креативност и разноликост и нудат по нешто за сечиј вкус, како и 6 македонски кратки филмови, од кои некои се исто така наградувани на различни филмски фестивали.

Годинешната селекција на долгометражни филмови ги вклучува УЛИШТЕ (HIVE)
(Косово, Швајцарија, Албанија, Северна Македонија), ВЕРА СОНУВА ЗА МОРЕТО (VERA DREAMS OF THE SEA), (Косово, Албанија, Северна Македонија), УШТЕ ЕДНА ТУРА (ANOTHER ROUND) (Данска, Шведска, Холандија), НАЈЛОШАТА ЛИЧНОСТ НА СВЕТОТ (THE WORST PERSON IN THE WORLD) (Норвешка, Франција, Шведска, Данска), ФАБИЈАН: ОДИ ВО ПРОПАСТ (FABIAN: GOING TO THE DOGS) (Германија) и ЈАС СУМ ТВОЈОТ ЧОВЕК (I’M YOUR MAN) (Германија).

Влезот на филмските проекции е бесплатен.

kino

ФАБИЈАН: ОДЕЈЌИ НАКАЈ КУЧИЊАТА (FABIAN: GOING TO THE DOGS)

(176 мин., Германија, 2021 г.)         

Дејствие: Берлин, 1931 година. Опкружување кое се наоѓа помеѓу кираџиите и подземјето, каде што борделите се ателјеа за уметници, нацистите викаат на цел глас за злоупотреба на улиците, а Бабелсберг сонува за тоа да продуцира „психолошко кино“. Животот се случува, општеството ферментира и кородира. Сè додека сè уште има работа, Јакоб Фабијан, кој има докторат по германски студии, пишува реклами преку ден а навечер и ги посетува чудните установи во градот заедно со Стефан Лабуд. Додека неговиот пријател – кој подоцна признава дека не успеал „во темите на животот и професијата“ – е љубител на комунизмот и сексот, Фабијан останува трезен и оддалечен. Без навистина да верува во тоа, тој ја чека „победата на пристојноста“. Неговата љубов кон Корнелија е единственото нешто што го тера да се сомнева во неговиот ироничен фатализам. Таа станува зрак на надеж во неговото пропаѓачко постоење.

Награди: Берлински филмски фестивал 2021 номинација за ЗЛАТНА МЕЧКА

Разговор со Елена Ристевска, Контракадар

Тема: Ефектот на кородирачките општества врз човечкиот живот

Модератор: Бојан Станиќ, Контракадар

Трејлер: https://www.imdb.com/title/tt13846414/?ref_=ttawd_ov

ЈАС СУМ ТВОЈОТ ЧОВЕК (I’M YOUR MAN)

(108 мин., Германија, 2021 г.)         

Дејствие: Со цел да обезбеди финансиските средства за целите на истражување за потребите на своите студии, една научничка ја прифаќа понудата да учествува во еден несекојдневен експеримент: таа треба да живее три недели со хуманоиден робот кој е создаден за да ја направи среќна.

Награди: 2021 Берлински филмски фестивал номинација за ЗЛАТНА МЕЧКА и СРЕБРЕНА МЕЧКА за најдобра женска улога

Разговор со Благица Димитрова, Контракадар

Тема: Животни аспирации, вештачка интелигенција, среќа

Модератор: Бојан Станиќ

Трејлер: https://www.imdb.com/video/vi2604908569/?playlistId=tt13087796&ref_=tt_ov_vi

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…