355448705 626372402789678 4322055285542339340 n

Вечерва во Битола во организација на Француската алијанса од Битола и Центар за културна деконтаминација, ќе се оддржи 23 – то издание на фестивалот на музиката „Солстис“ кој го одбележува Светскиот ден на музиката и првиот ден на летото.

На неколку локации на Широк сокак ќе настапат дестина ансамбли, групи и дј -и , од различни музички жанрови, доловувајќи ја медитеранската атмосвера во Битола, како познат град на франкофонијата.

Во прилог програмата.

solstis poster instagram1
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…