Во рамките на програмата на овогодинешниот Бит-фест, на 22 август 2022 г., во непознат термин, во Битола ќе осамне Уметничката инсталација „Крешендо“.

Уметничката инсталација „Крешендо“ е темпорален мултимедијален проект, во кој ќе бидат синтетизирани: вајарството, графиката и музиката. Проектот е замислен како директно присуство на уметноста во центарот на градот. Негова цел е да оствари директна интеракција со минувачите на определена локација.

„Крешендо“ треба да го акцентира креативниот импулс на Битола, со помош на светлосен, ликовен, музички и скулпторски израз и да биде еден вид мисловна временска машина, потсетник на нашето битисување овде и сега и копнеж по духовното.

Инсталацијата „Крешендо“ е заеднички мултимедијален проект на графичарот Владо Ѓоревски, вајарот Владимир Симоновски и музичарот Александар Гулевски.

Згаснувањето на проектот ќе биде на 25 август 2022 г., на плоштадот „Магнолија“ во 20.00 часот.

  Предавање на теми од книгите на проф. д-р Зоран Крстевски во битолската библиотека
  Пред преполната сала во НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола, предавање одржа проф. …
  Марко Николиќ албумот првенец ќе го промовира и во Македонија
  Марко Николиќ по 20 години професионална музичка кариера во која неговото име …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Со концерт на Каролина Гочева започна 14. издание на БИТ ФЕСТ

  Со концерт на Каролина Гочева во античкиот театар Хераклеја, започна 14-то издание…

  Чалгиска песна и ора одекнаа во Офицерскиот дом во Битола

  Во Офицерскиот дом Битола Ансамбл Македонија приредија незаборавна вечер во која најнапред…

  Вредните мали ликовни уметници на Илинденски денови

  Изминатите неколку дена вредните детски раце од битолските училишта твореа, цртаа, додека…

  Давор Неќак и Горјана Стојановска приредија незаборавна вечер за битолчани

  Во преполната сала на Офицерскиот дом во Битола, синоќа, во рамките на…