Камерниот oркестар IWconnect синоќа одржа Велигденски концерт во Офицерскиот дом во Битола каде го изведоа делото “Стабат Матер” на Перголези. Како солисти настапија сопранистката Билјана Јосифов, контратенорот, Бојан Булатовиќ од Србија, а оркестарот настапи под водство на уметничкиот директор и диригент на овој ансамбл Владимир Димовски.

Концертот само ја потврди идеалната акустика на салата на Офицерскиот дом, иделна за вакви камерни концерти на класична музика.

На програмата вечерта се најде и концертот за две виолини од Антонио Вивалди, каде солисти беа виолинистите Валентин Наумов и Владимир Цветковски.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…