Вечерва, во просториите на компанијата IWConnect ќе биде отворена изложбата под наслов Агапе, на школата за уметност Адамс Арт. Ова ќе биде групна изложба на возрасните уметници кои ја посетуваат оваа школа и кои работат на иконографија и креативни изработки на уметнички парчиња аксесоари.

Школата за уметност Адамс Арт ја води Анкица Стевановска, академски сликар и иконописец, која завршила ликовна академија кај познатите руски професори Игор и Викторија Егорови. Посветена на воспитно образовната работа како наставник во основно училиште, Анкица подолго време ја води школата за уметност за деца и возрасни – Адамс Арт и на тој начин го остварува сонот на многу талентирани личности да научат техники на цртање и сликање.

318289186 824635152174596 1327801266557672592 n

„Насловот Агапе не е случаен, Агапе е најчистата, божествена и безусловна љубов. Со такви емоции работам во мојата школа и навистина оваа изложба на моите возрасни слушатели на школата, ме прави среќна”, вели изјави Стевановска.

Изложбата е од отворен тип за сите љубители на ликовната уметност. Ќе има продажен карактер. Започнува во 19:30 часот и ќе трае до пред полноќ, со дегустација на вино и уживање во музика на бендот Еликсир.

Читај бе КНИГА: Тајни чувани до гроб – Тами Хоуг
Тајни чувани до гроб – Тами ХоугМариса има минато полно со тајни …
Јована Василевска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со медал на детскиот ликовен конкурс во Питешти, Романија
Согласно објавените резултати од првото издание на новоформираниот детски ликовен конкурс со …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

  Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

  „Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

  Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

  За лицемерното смирение…

  Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

  Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

  Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…