Пред најголемиот христијански празник Воскресение Христовo – ВЕЛИГДЕН, Универзитетското студентско собрание УКЛО во соработка со Студентскиот дом – Битола, го одбележаa Велики Четврток со традиционалното бојадисување на јајца-симболот на новиот живот.

278997065 552504412966753 6863607608465502091 n

Студентите го посетија и ЈУ Дом за доенчиња и мали деца – Битола и беа донирани бојадисаните јајца, каде успеаја да украдат насмевки од најмалите.

279026625 552504652966729 1128024368287526116 n

„Детските срца се најчисти и во нив има безусловна љубов. Да се биде хуман е доблест, децата секогаш заслужуваат повеќе! Љубовта со љубов се враќа! УСС продолжува со своите активности да воспоставува систем на заедништво и меѓусебна почит, како и градење на хуманистичко општество во полза на сите“, велат од универзитетското студентско собрание УКЛО.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…