nesto konkretno

Времеплов во најновата емисија на „Нешто конкретно“, зборуваме за едно време кога се беше поубаво, понаивно, поненаметливо, зборуваме за шареноликоста на детсвото во кое израснаа другите генерации и споредуваме како сега растат децата. Од кога не сте виделе некој на улица да игра „Сакате ли војска“, „Жмурка“, „Камај, камај“, „Ластик“, да си игра со џамлии на земја и што уште не, впрочем, од кога не сте виделе деца на улица?

sara mejs kjerka mi so kamenche si go napisha imeto kaj mene na kola sega si ja vozam izgrebana 01

Напредната технолохија ни го олесни животот, но дали влијае добро на растот на нашите деца? Во емисијата имаме гости кои што работат со деца, растат деца и секојдневно се соочуваат со проблемите на новите генерации. Цаци Паковска, како автор на емисијата за деца „Дајте музика“ зборува за начинот на кој што таа ги воспитува своите деца и за искуството со оние со кои што работи.

sara mejs kjerka mi so kamenche si go napisha imeto kaj mene na kola sega si ja vozam izgrebana 03

Сара Мејс евоцира спомени од своето детство, но во емисијата сподели и како знае да го казни своето дете кога е потребно. Д-р Ангелчо Андоновски со своите синови е на „брат“, а Вели Мумин дневната соба ја претвора во ринг кога неговите деца не знаат каде да ја потрошат вишокот енергија (smiley) „цели се на тато“, вели тој.

sara mejs kjerka mi so kamenche si go napisha imeto kaj mene na kola sega si ja vozam izgrebana 02

Зошто се вика убав на мама, а паметен на тато? Кој треба да ги воспитува децата мажот и ли жената? Се чини дека се што е лошо кај децата му се препишува на оној што е помалку присутен, а доброто колку и да е добро секогаж може да биде подобро. На овие и други теми зборуваме во најновата емисија на „Нешто конкретно“ со Снеже Велков, влезете на нашиот канал кликнете subscribe и погледнете ја целата емисија.

meblo trejd mialnik
jk tunis
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…