Свети Фануриј се празнува на 9-ти септември, а кај народот постои верување дека помага во исполнување на желбите на луѓето. По тој повод верниците замесуваат колач од 9 состојки.

Во пресрет на овој празник, го споделуваме рецептот за фануропитата на Катерина Шамбевска Спасеновска од Сѐ за храна, како што вели најлесниот и највкусниот колач кој се меси за барање прошка на гревовите на мајката на свети Фануриј.

„Едноставна подготовка, добра мисла и убави емоции! А ова е мојот омилен рецепт за Фанурија, кој спонтано го подготвив пред 2-3 години, а годинава ќе го повторам, затоа што многу ни се допадна вкусот на сите кои пробавме, а подготовката е претерано едноставна!“, вели Катерина.

🛒Состојки:

🔹2 чаши брашно

🔹1 лажиче сода бикарбона

🔹1 ќесичка ванилин шеќер

🔹1/2 чаша кафеав шеќер

🔹1 чаша сок од портокал

🔹1/3 чаша масло

🔹50 г суво грозје

🔹50 г сечкани лешници

🔹рендана кора од половина лимон.

🗒Подготовка:

1️⃣Сите состојки се мешаат и не се остава да отстои. Народната традиција вели, додека мешате,да си ја повторите вашата желба 3 пати.

2️⃣За печење направив ,,калап” од хартија бидејќи сакав мала, а висока Фанурија.

3️⃣Рерната се загрева на 200 степени, па се печи на 180 степени околу 35-40 минути. Декорирав со малку од сечканите лешници. 😊 На здравје и за убаво!

За повеќе вакви рецепти, заследете ја Катерина на Фејсбук: https://www.facebook.com/katerina.sambevska/

или на Инстаграм:
https://www.instagram.com/katerina.shambevska/

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

НЕЗАБОРАВ 2022 Песни за Битола – втор дел (ВИДЕО)

Ако одите во Битола, на Дулие градот ќе ви ги отвори своите…

Новата песна на битолската група „Фаворити“ совршена за првиот свадбен танц

„Ти си ми сè“ е името на новата песна на битолската група…