Синоќа беше премиерата на филмот „Света Петка – Крст во пустината“ во 3Д кино Битола.

314366529 2229971843857879 7769166362639942689 n

Голем број битолчани го покажаа својот интерес да го гледаат филмот кој е снимен по бестселерот на Лиљана Хабјановиќ Ѓуровиќ и кој 20 години чекаше да се најде на филмското платно.

312462472 2229971543857909 8506550395731124775 n

„Света Петка Крст во пустината“

Побожната девојка Параскева, го напушта својот живот меѓу луѓето од Константинопол и тргнува кон Јорданската пустина, каде ги поминува следните 40 години од својот живот, борејќи се со искушенијата, гревовите и внатрешните демони. Го следиме нејзиниот пат од обична девојка до најсканата и напочитуваната светица на Православието.

313215793 2229972793857784 3642164911554215259 n

Следни проекции:

Петок04.11.2022.20:00
Сабота05.11.2022.20:00
Понеделник07.11.2022.20:00
Вторник08.11.2022.20:00
Среда09.11.2022.20:00

Цена на влезниците: 200 денари.

Фотограф: Диоген Хаџи-Коста Милевски

Реализиран проект на КИЦ: изложба на македонски и канадски графички уметници во Битола и Торонто
Културно информативниот центар од Битола оваа година реализира капитален проект од графичката …
Излезе од печат 13. број на Списанието „Современи дијалози“
Излезе од печат Списанието за култура – литература, драмска уметност, филм и …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…