На Велики петок во црквите се изведува и обредот симболично погребување на Исус Христос. Тоа се прави на тој начин што платното наречено „Плаштеница“ се положува врз посебно подготвен симбол на Христовиот гроб. Поминувајќи под Плаштеницата верниците сочувствуваат со распнатиот Исус.

Великомаченик Димитриј 12 min

После две години пауза заради ковид пандемијата, голем број битолчани денеска на Велики Петок дојдоа во црквата „Свети Великомаченик Димитриј“ да остават јајце и да поминат под изложената Плаштеница.

Великомаченик Димитриј 28 min

Во црквите исто така е поставено и Христовото Распетие пред кое верниците се поклонуваат и Исуса го бакнуваат во раните на нозете.

Великомаченик Димитриј 25 min
Великомаченик Димитриј 11 min
Фотогалерија на Саше Богоевски и Диоген Хаџи Коста Милевски

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…