Божиќната пештера е поставена во дворот на црквата Свети Димитриј Великомаченик во Битола, подготвена денес да ја пречека Бадниковата поворка од деца кои ќе го слават и пеат Христовото раѓање.

Пред оваа пештера секој ќе може да го дарува Богомладенецот Христос, односно сите граѓани ќе можат да донесат храна и на тој начин да даруваат прехранбени производи за нашите најсиромашни сограѓани кои потоа ќе бидат поделени преку Хуманитарната организација Утешител.

Да ги стоплиме срцата на нашите сограѓани за и тие да можат најдостоинствено да ја доживеат Божиќната радост.

322367388 467352495602494 7604331685853865527 n

Акцијата е во соработка на организација за Бадникови поворки од Битола и Х.О Утешител.

ПОДАРИ БОЖИЌНА РАДОСТ !

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…