Битолчани се  познати љубителни на сонце и добро кафе.Ова неделно попладне и музички додаток. Имено во организација на КИЦ – Битола со поддршка на „Аеро кафе“ денеска на Широк сокак пред споменикот на народниот херој „Стив Наумиов“ настапи бразилскиот џез гитарист Адриано Триндад. Бразилскиот музичар Адријано Триндад свири Џез/Бразил (од Бразил). Поминувајќи низ неколку земји, вклучувајќи ги Холандија, Белгија, Франција, Шпанија, Италија, Ирска, Шкотска, Швајцарија, Уругвај, Англија, Нов Зеланд, Данска, Германија, Чешка, Шведска, Норвешка, Австрија и секако Македонија, може да се каже дека Адријано е граѓанин на светот.

brazilec

Сметан за претходник на самба-рокот во Нов Зеланд и Европа, каде што живееше од 2007 година, Адријано Триндад отсекогаш бил пред самба џезот и самба-рок движењето што ги зафати Лондон и Париз неколку години, каде што се одржуваа ревиите на познатиот џез клуб Фавела Шик и Рони Скотс, позната игротека ширум светот.

122


Адријано Триндад има направено емисии во 54 земји, генерално резиме. Почетокот беше со победничка сезона 1 година, свирење на најголемите фестивали во Океанија (Jambalaya Festival и Axe Weekend) и помина низ неколку градови во Нов Зеланд. Адријано учествуваше на големи фестивали во Европа како фестивал во Глазгов, Прашки џез фестивал, Love Box (Лондон), фестивал во Мон Блан, фестивал во Минхен, Бразилски фестивал и фестивал на Ројал Алберт Хол, Џез фестивал Прага, фестивал во Брно, и свиреше во куќи како Рони Scotts Jazz Dock, Reduta Jazz, Full Jazz, North Sea Jazz (Амстердам), Rio Scenarium (Бразил), U Jazz Club, Dr. Gabs, Favela Chic, Florianopolis, Hot Club de Lyon, Monument Jazz (Сараево), Jazz Dock, Редута џез (Прага) Мостар џез фестивал (Босна), Џез Скопје (Македонија), Северно Море Џез (Амстердам), Б Флет (Берлин), 38 Рив (Париз), меѓу другите. Во Италија Адријано направи прекрасно партнерство со италијанската пејачка Лиза Мароне, снимајќи заедно работа во која се меша џезот со боса нова. Исто така издадени 2 албуми, SOTAQUE BRASIL и LADO B, и двата од италијанскиот лејбл GB Music, со седиште во Рим.

POSTER ADRIANO
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

Смела и гламурозна креација на Александар Ортак за матурски фустан

Матурската прослава е крајната точка на едно прекрасно животно поглавје исполнето со…