mal princ deca

Летните горештини од битолската библиотека ги поминуваат дружејќи се со книгите и волшебните приказни кои се кријат во нив. Овој пат на гости им беа на децата од Едукативниот центар „Малиот принц“. Тие ги пречекаа со нивната топла насмевка и желба да научат нешто ново.

360087827 674754071360247 4954712091964199936 n

Денот го поминаа со италијанската приказна за „Магдоновче“, извадок од книгата за деца „Најубавите приказни за принцези од целиот свет“.

359855276 674754051360249 8823159778362176665 n

Откако ја слушнаа магичната приказна за Магдоновче, принцезата со зелена коса, децата имаа задача да ја нацртаат. А потоа од библиотеката имаа можност да ги слушнат и другите приказни за принцези кои им ги прочитаа децата, бидејќи тие сакаа да им покажат дека научиле да читаат и дека многу сакаат да читаат.

360088620 674754524693535 5138562408729829319 n

Па така за крај сите уживаа во читањето.

360096330 674754354693552 6662713208195477842 n

Порака од овие дечиња за сите други деца: „Читајте приказни!!! Другарувајте со книгата во овие летни горештини“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…