jajca

Се ближи Велигден, а со тоа доаѓа и време за бојадисување на велигденските јајца. Најлесно е да се купи една боја и да се обојат. Но, доколку имате желба и време, може да користите техники со кои навистина велигденските јајца ќе го красат Вашиот дом.

Доколку имате свилена марама која не ја користите или пак какво било парче свила, може да го испробате овој начин кој е објаснет во видеото.

Ова се шесте чекори за оваа техника:

1. Исечете парчиња свила со неколку интересни дезени и исто толку парчиња бел лен.

1 сл

2. Јајцето завиткајте го во свила, па во бела крпа и закачете го со штипка за коса, на пример.

2 сл

3. Постапката повторете ја со останатите јајца.

4. Ставете ги јајцата во метален (нерѓосувачки челик) или стаклен сад и наполнете ги со вода.

5. Истурете 3 лажици алкохолен оцет во водата, оставете да зоврие на средна топлина и варете 15 минути.

snapshot

6. Отстранете ги јајцата, оставете да се изладат, а потоа одвиткајте ги јајцата.

4 сл

П.С. Можете да ја користите истата свила неколку пати.

meblo trejd cesmi1
jk travel pobaraj ponuda 01
Голем меѓународен натпревар во спортски танц во Битола
Голем меѓународен натпревар во спортски танц и 12 дисциплини кои на натпреварувачите …
Задушница – спомен за покојните
Задушниците се посебни денови одредени од црквата за спомен на покојните. Тоа …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…