На 27 .10.2022 во Благоевград , Бугарија, НУ Народен театар Битола, ќе гостува на Балкански театарски Фестивал, со претставата „Кислород“ од Иван Вирипаев, во режија на Иван Јерчиќ.

DIM 5840

Овој Фестивал е организиран од Драмски театар „Никола Вапцаров“ Општина Благоевград и Министерството за култура на Бугарија.

DIM 5952

Фестивалската програма вклучува 8 претстави од Бугарија, Косово и Македонија.

DIM 5957

Дуодрамата ,,Кислород“, пред фестивалската публика , ќе се одигра утре на 27.10.2022.

DIM 5969

Во претставата играат :

Викторија Степановска-Јанкуловска

Никола Стефанов

  Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
  Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
  Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
  Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

  Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

  За лицемерното смирение…

  Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  „Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

  Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…