Вечерва, 17 ноември 2022 со почеток во 20.00 часот во Офицерски дом Битола ќе се одигра најновата премиера „Франкештајн KUNST Ко – 19″ чиј автор и режисер е Јован Ристовски.

„Новата премиера „Франкештајн KUNST Ко – 19″ е по инспирација и мотиви на романот Франкештајн на Мери Шели и покојниот генијален режисер Игор Вук Торбица, на кого му бев асистент во процесот на / Бакхи / во продукција на НТБ. Овие две инспирации длабоко во мене оставија трага… која едноставно ја претворив во скромно театарско дело“, истакна режисерто Ристовски.

Играат: Никола Пројчевски, Кристијан Танчевски, Катерина Аневска, Марија Стефановска, Никола Стефанов, Валентин Дамчевски, Валентино Апостоловски и Сандра Грибовска.

Костимограф: Марта Дојчиновска

Шминка: Симона Ристевска

Дизајн на плакат: Димитар Ристовски

Организатор: Александра Десковска

Светло: Игор Мицевски

Продукција на ATO

Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

  МЛАДИТЕ СЕ ИДНИНАТА – краток документарен филм

  Филмот зборува за младите и нивните размислувања – зошто би останале да…