Културна агенда на КИЦ Битола за оваа недела

Настаните кои ќе го обогатат Вашиот културен простор во наредните денови.

БУТИН: Зошто плукате по улици?

Зошто плукате по улици? Зошто уринирате на јавни места? Зошто не го …

Прво издание на фестивалот на староградска музика „Ех, таа серенада“ во Битола

На 24 Август на платото на Офицерски дом – КИЦ Битола, ќе…

Паркинг кино во Битола – започнува на 7 јули со „Кајмак“

Нова атракција за битолчани! На 7-ми јули се отвора првото и единствено…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

Второ место за Емилија Илковска – прв сребрен медал во последните две децении за Битола од училишен натпревар во карате

Каратистите од основните училишта во Битола: ОУ „Стив Нумов“, ОУ„ Елпида Караманди“,…

,,Урбана пивара со јавни содржини за посетители” – креативен магистерски труд на битолчанката, Ивана Стојанова за модерна фабрика по стандарди

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

Прогласени победниците на 11. меѓународен Велигденски кошаркарски турнир “Битола 2023

По дводневни возбудувања успешно заврши 11. меѓународен Велигденски кошаркарски турнир “Битола 2023”…

Животниот сон му стана реалност – интервју со битолчанецот Филип Тодоровски, пилот-капетан во Wizz Air

Битола можеби нема аеродром (патнички), но има КАПЕТАН. Кога нареден пат ќе…

Христос Воскресна! Навистина Воскресна – Велигден во храмот Свети Великомаченик Димитриј во Битола

Христос Воскресна! Навистина Воскресна! Со овој поздрав на полноќ се поздравија сите…