По покана на Генералниот конзул на Република Грција во Битола Н.Е. Александрос Видоурис 50 најмлади членови при Детско ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денес беа во посета на Генералниот Конзулат.

грчки конзулат 3

Поводот беше посета на Изложба на детски ликовни дела кои Генералниот конзулат на Република Грција во Битола во соработка со Детско ликовно студио ја има поставено во просториите на Конзулатот.

Најмладите членови на ДЛС се запознаа со Генералниот Конзул кој им посака добредојде:

„Пред се ми е мило што денес сум ваш домаќин. Дотолку повеќе што како Конзул на Грција во Битола сум привилигиран во објектот да имам детски ликовни дела кои се создадени на тема староградска архитектура од ваши соученици на Малиот Битолски Монмартр од цел свет и го претставуваат градот во кој јас работам. Благодарам што не посетивте пред Божиќните празници и воедно би сакал да истакнам дека следната покана за посета ќе е набрзо за вашиот Божиќ кога вие ќе испеете божиќни песнички, а ваши другарчиња од Грција традиционални грчки” – истакна конзулот Видоурис.

грчки конзулат 9

Најмладите членови на ДЛС на Генералниот конзул на Грција во Битола и персоналот им го честитаа Божиќ и Новогодишните празници. При посетата традиционално се фотографираа и пред Новогодишната елка.

„Со Н.Е. Видоурис контакт остваривме веднаш по неговото мандатно назначување на позицијата Генерален Конзул на Република Грција во Битола. Оваа изложба ја реализиравме по повод националниот празник во Грција, а на негова покана. Така и одлучивме дека најмладите наши ученици треба да ја погледнат затоа што очекуваме со нивните активности во ДЛС да го трасираат патот еден ден и нивни дела да красат ѕидови на установи и институции низ цел свет како млади ликовни таленти и уметници”. – истакна Елена Хаџи-Антоновска – Претседателска на ДЛС.

Вечер на музика со македонски писатели во организација на Book’s House – собраните средства за хуманитарни цели
Синоќа се одржа настанот „Хуманитарна вечер со македонски автори“ во организација на …
„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори 44. Издание на ИФФК „Браќа Манаки“
Филмот „Домаќинство за почетници", по сценарио и во режија на Горан Столевски, …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…