Исто како што направи со Мики Рурк во „Борачот“, Аронофски се обидува да „спаси“ уште една речиси заборавена ѕвезда од не толку далечното минато во „Китот“. Брендан Фрејзер, херојот на безброј акциони филмови, комедии и драми од 1990-тите и раните 2000-ти, е ѕвездата на ова (речиси буквално) камерно дело, кое е засновано на драма на Семјуел Д. Хантер.

Тоа е приказна за човек со толку вишок килограми што речиси не може да ја напушти својата фотелја, а камоли куќата. Чарли живее во Ајдахо, тежи 270 килограми (актерот користи дигитален костим кој ја зголемува неговата тежина) и поголемиот дел од времето го поминува во јадење, гледање порно и предавање семинар за пишување на интернет.

Аронофски го испитува неговиот живот, неговите здравствени проблеми и медицинските итни случаи, неговите лични проблеми и семејните трауми што го направија човекот каков што е сега. Јасно е дека Чарли не сака повеќе да живее и полека си го јаде патот до смртта.

Филмот се обидува да го истражи ова преку генијалноста и имагинацијата на режисерот, со помош на стручниот директор на фотографија Метју Либатик. Но, ова е шоуто на Фрејзер и актерот блеска низ целата протетика со изведба која е нежна, тажна и незаборавна.

Дури и оние кои не ги следат предвидувањата за Оскар, веројатно слушнале за тоа колку Брендан Фрејзер е неверојатен во улогата на Чарли. Не е претерување да се каже дека тоа е едно од најдобрите, ако не и најдоброто дело во неговата кариера. Можеби не секој знае дека тој минал низ тешки времиња, а емотивната реакција на неговото враќање на премиерните проекции, црвените килими итн., на ова ниво е искрена.

Како што пишува Њујорк Тајмс, Аронофски има тенденција погрешно да ги процени сопствените сили како режисер. Тој е брилијантен манипулатор на расположенија и застрашувачки режисер на актери, специјализиран за ликовите кои се борат на својот пат низ болка и заблуда кон нешто како трансценденција. Тоа го направи Мики Рурк во „Борачот“, Натали Портман во „Црниот лебед“, Расел Кроу во „Ное“ и Џенифер Лоренс во „Мајка!“ Фрејзер се обидува да се приклучи на нивната компанија, но „Кит“, како и некои други проекти на Аронофски, е преплавен од неговите големи и нејасни амбиции. Тој е преобработен и исто така чудно несуштински.

meblo trejd - k elementi
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

Смела и гламурозна креација на Александар Ортак за матурски фустан

Матурската прослава е крајната точка на едно прекрасно животно поглавје исполнето со…