На 25.11.2022 година канцеларијата на „Сумнал“ во Битола ја посети делегација од Националната агенција за европски програми и мобилност, предводена од директорот м-р Марко Ѓорѓиевски.

За време на посетата, претседателката Фатма Бајрам Аземовска, ги престави активностите од Еразмус + проектите што ги имплементира „Сумнал“, а потоа се разговараше за важноста на овие проекти и можностите што ги нудат програмите на Еразмус + и Европскиот солидарен копрус за ромската заедница.

sumnal

На средбата беа присутни и корисници на нивните услуги од ромската заедница во Битола кои имаа можност да укажат на потребата од активностите кои ги нудиме со помош на спомнатите програми, како и да ја искажат својата благодарност.

На крајот, по повод дваесетгодишнината од постоењето на „Сумнал“, претседателката додели и плакета-благодарница на Националната агенција за европски програми и мобилност за посебен придонес кон интеграцијата на ромската заедница во нашето општество.

Вечер на музика со македонски писатели во организација на Book’s House – собраните средства за хуманитарни цели
Синоќа се одржа настанот „Хуманитарна вечер со македонски автори“ во организација на …
„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори 44. Издание на ИФФК „Браќа Манаки“
Филмот „Домаќинство за почетници", по сценарио и во режија на Горан Столевски, …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…