Фрагменти од дипломскиот труд на Сара Трајчевска од Битола, преведен на англиски, е објавен во Романскиот весник за политички науки. Истражувањето беше спроведено во 2020 година, а фокус беа креаторите на лажните вести од Велес, Македонија, кои имаа за цел да ја привлечат американската публика со пишување на лажни вести кои наликуваат на вистинити приказни, а со тоа и прилекување голем број читатели од Америка. Инаку Сара Трајчевска е дипломиран новинар и односи со јавност на Универзитето ,,Овидиус” од Констанца, Романија, а воедно и магистер во одделот на ,,Односи со јавност и интеркултурно развивање” на истиот Универзитет.

За спроведување на истражувањето, Сара, стапи во директен контакт со дел од креаторите на ваквиот тип вести, а истовремено и ги провери содржините на истите, со што дојде до заклучок дека се работи за вести кои повеќе наликуваат на приказни, отколку на новинарски, вистинит напишан текст кој има за цел да ја информира јавноста.

312575351 5804325579633596 8815400058996034145 n

На прашањето кој е одговорен за сето ова, истражувањето на Сара Трајчевска дава одговор дека колку што креаторите на овие вести се одговорни за пишувањето и ширењето на лажните вести, толку се одговорни и дистрибуторите, Google и Facebook, но и самите читателите, поради неинформираноста во однос на одбирање на правилниот избор за дознавање и споделување на информациите кои кружат на интернет.

Исто така, Сара во соработка со своите професори од Романија, заклучи дека се работи за еден ,,Пазарен механизам” кој што тотално ја поништува идејата дека новинарството е услуга за јавноста, односно јавна услуга, затоа што во овој случај, младите од Велес, велат дека нивните текстови биле еден вид на производи на американскиот пазар и целта била што е можна поголема заработка, без разлика што во овој случај се работи за потполно неквалитетни и неверодостојни новинарски текстови.

Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…