Како дел од битолското културно лето БИТ ФЕСТ, во рамките на Балкан гала фестивалот, на Ракометното игралиште во Битола, многубројната публика имаше можност да се забавува со Поп симфонијата.

Симфонија 27

Битолчани на втората вечер од Балкан Гала беа исто така во голем број со цел под ѕвезденото небо на Ракометното шеталиште да ги слушнат постарите, но и актуелните поп хитови.

Симфонија 3

Поп симфонијата ја отвори битолскиот „Супермен“ – Виктор Апостоловски.

Симфонија 31

Емотивен момент беше кога Гоца Тржан ја исполни песната „Игри без граници“ од Тоше Проески.

Симфонија 13

Ристо Самарџиев пак се наврати на својот настап пред 40 години на истото место, а потоа заедно со публиката ги пееја неговите хитови.

Симфонија 18

Публиката во еден глас ги испеа и хитовите на Горан Каран и Тони Цетински. Но, особено ги воодушеви нивната заедничка изведба на „О Соле Мио“.

Симфонија 28

На поп симфонијата гостуваа Ламбе Алабаковски, Тони Цетински, Гоца Тржан, Ристо Самарџиев, Горан Каран, Викторија Лоба, Александра Јанева и Виктор Апостоловски. Изведувачите беа придружувани од Камерниот оркестар на Битола со диригентот Владимир Димовски.

За крај сите зааедно ја исполнија „Битола мој роден крај“.

Фотогалерија на Саше Богоевски

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чалгиска песна и ора одекнаа во Офицерскиот дом во Битола

Во Офицерскиот дом Битола Ансамбл Македонија приредија незаборавна вечер во која најнапред…

Вредните мали ликовни уметници на Илинденски денови

Изминатите неколку дена вредните детски раце од битолските училишта твореа, цртаа, додека…

Со концерт на Каролина Гочева започна 14. издание на БИТ ФЕСТ

Со концерт на Каролина Гочева во античкиот театар Хераклеја, започна 14-то издание…

10. издание на Фестивалот на електронска музика СМОТРА во Старата битолска чаршија

Во Старата битолска чаршија, синоќа се одржа јубилејното 10-то издание на Фестивалот…