alergii

Топлото време, особено во февруари, им ја донесе предвреме сезоната на алергии на оние кои страдаат од симптомите предизвикани од поленот.

Поленот „експлодираше“ од растенијата многу порано од нормалното оваа година по исклучително топлиот февруари. Но, ова не се изолирани трендови. Како што планетата се загрева, велат истражувачите, сезоната на алергии започнува порано и трае подолго.

hummel g7287a3689 640

Извештајот објавен на почетокот во март од Climate Central, непрофитна организација фокусирана на климатски вести и истражувања, анализираше како потоплите температури влијаеле на сезоната на алергии во 203 американски градови од 1970 година. Открија дека во просек, сезоната на растење – периодот помеѓу последното замрзнување во пролетта до првото замрзнување наесен – трае околу 16 дена подолго.

„Поради климатските промени, сега гледаме порана и подолга сезона на растење на растенијата, кои секако создаваат полен“, изјави за CNN Лорен Кејси, метеоролог од Climate Central. „Поленот може да предизвика и напад на астма, што секако е многу посериозен за луѓето кои страдаат од астма“.

birch gf96b1ddea 640

Таа вели дека зголеменото загадување на воздухот со јаглерод диоксид, може да ги влоши сезоните на алергии.

Д-р Мичел Грејсон, претседател на Фондацијата за астма и алергија на Американскиот медицински научен совет и шеф на одделот за алергија и имунологија во Детската болница на национално ниво, рече дека видел дека алергиите на полен пристигнуваат порано од вообичаеното.

„Општо земено, можеби ќе видиме луѓе малку порано во пролетта со симптоми – средината на февруари она што беше почетокот на март во минатото – но има значителна варијабилност од година во година во ова“, рече тој за Си-Ен-Ен.

Третманот на алергиите нема да се промени, дури и како што сезоната станува подолга, рече Грејсон, но важно е да бидете свесни на што сте алергични и да знаете каде се овие предизвикувачи во околината.

poplar g3c1e6f530 640

Грејсон препорачува:

  •     Престој во затворен простор, особено рано наутро или доцна попладне, кога повеќето растенија испуштаат полен.
  •     Чувајте ги прозорците затворени во вашиот дом и автомобилот за да ја минимизирате изложеноста на честички од полен.
  •     Почесто менувајте ги филтрите за воздух на вашите системи за климатизација и греење во вашиот дом и автомобил, според упатствата на производителот.
  •     Подготовка со рано складирање на антиалергиски лекови. Ако користите стероиден спреј за нос, Грејсон вели дека е важно да започнете да го користите една до две недели пред сезоната на алергии и да продолжите во текот на целата сезона.

Извор

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…