Во животот доаѓа време кога сме уморни од сé. Имаме потреба да се откажеме од сé. Да останеме цел ден в кревет оковани во сопствените мисли. Иако понекогаш е во ред да го направите тоа, сепак во одреден момент треба да станете реални, да се погледнете себеси и да продолжите понатаму.

girl g2b9a6601f 1280

Светот може да биде многу тешко и сурово место, сите го знаеме тоа. Тешките финансиски времиња, емотивните предизвици и неинспиративната работа не се непознати. Но, кој вели дека мора да биде така?

Зошто дозволивте вашите сопствени мисли и его да ве убедат дека не сте способни да го создадете животот што навистина го сакате?

Идејата дека не можете да ги надминете предизвиците со кои се соочувате и дека не можете да создадете нешто по ваш избор, особено нешто за ваше добро и за доброто на луѓето околу вас, е целосно апсурдна и е целосно ваша одлука. Вие сте посилни од секој предизвик!

woman g986669860 640

Посветете се да се откриете себеси со целото ваше битие и да ги прифатите сите предизвици што ќе ви се најдат на патот. Наместо да ги гледате како лоша работа, запрашајте се што можете да научите од сето тоа. Како ќе станете посилни? Зошто навистина сте дел од таа ситуација? И, запомнете:

 • За некого секогаш ќе бидеш сé на светот.
 • Вашата насмевка може да ги направи среќни и луѓето кои не ве сакаат.
 • Секоја вечер некој мисли на тебе пред да заспие.
 • Ако ви се чини дека некој ве мрази, тоа е обично затоа што таа личност сака да биде како вас.
 • Во просек, најмалку десет луѓе ве сакаат на свој начин.
woman gdbb80dedb 640
 • Животот е премногу краток за да се будите секое утро со жалење.
 • Сакајте ги луѓето кои ви го збогатиле животот со искуства и запомнете дека сè се случува со причина.
 • Дури и кога ќе ја направите „најголемата грешка“ во вашиот живот, нешто добро ќе излезе од неа. Така функционира универзумот.
 • Кога ќе почувствувате дека светот ви го свртел грбот, обидете се да го погледнете од друга перспектива и ќе сфатите дека првобитното мислење не е точно.
 • Секогаш кога ќе добиете „нова шанса“ во животот, обрнете внимание на она што сте го научиле минатиот пат и применете го тоа знаење.
 • Ако се појави нова можност, зграпчете ја! И ако цел живот ви се промени поради тоа, нека биде така!
 • Никој не рече дека животот е лесен и без предизвици. Но, на крајот вреди да се соочите со предизвиците. Ќе станете посилни, позрели и помудри.

Извор

Предавање на теми од книгите на проф. д-р Зоран Крстевски во битолската библиотека
Пред преполната сала во НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола, предавање одржа проф. …
Марко Николиќ албумот првенец ќе го промовира и во Македонија
Марко Николиќ по 20 години професионална музичка кариера во која неговото име …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

Смела и гламурозна креација на Александар Ортак за матурски фустан

Матурската прослава е крајната точка на едно прекрасно животно поглавје исполнето со…