cake g55a8bcf14 640

Во денешно време, дебелината е многу чест проблем. Бројот на заболени од оваа модерна болест расте со алармантна брзина. Една од причините зошто луѓето добиваат тежина е тоа што тие имаат тенденција да јадат повеќе отколку што им бара телото. Луѓето со прекумерна тежина не јадат секогаш премногу само затоа што се многу гладни. Во многу случаи јадат затоа што се под стрес и веруваат дека храната ќе им помогне да излезат од таквата состојба.

Во такви случаи, кога навиките во исхраната на човекот се одредуваат врз основа на неговите емоции, се јавува феномен наречен емоционално јадење.
gluttonous gd22f5c91f 1280

Луѓето кои го имаат ова нарушување во исхраната обично јадат големи порции или се прејадуваат многу често. Причината за ваквото однесување е нивното верување дека кога ќе јадат ќе можат да заборават на сите проблеми. Секако, секој рационален човек ќе каже дека храната не може да биде решение за некој проблем. Луѓето кои страдаат од емоционални нарушувања во исхраната исто така го знаат ова, но кога се чувствуваат емоционално вознемирени не се во состојба да ги контролираат своите импулси. Како резултат на тоа, се јавува прејадување.

bread ga8602c56b 640

Личност чии емоции ги диктираат неговите навики во исхраната, обично претпочита висококалорична храна која е исклучително солена или слатка. Кога се под стрес, луѓето кои страдаат од ова нарушување не конзумираат здрава храна. Тоа е затоа што „храната за утеха“ во такви случаи го радува непцето и го задржува чувството на тага. Кога се под стрес или депресија, луѓето кои страдаат од ова нарушување обично консумираат, во неограничени количини, чоколадо (и други слатки) и чипс (и друга храна што содржи прекумерно количество сол).

cake g55a8bcf14 640

Истражувањата покажуваат дека луѓето стануваат подложни на ова нарушување кога се жртви на досада, стрес, депресија, осаменост, хроничен гнев, фрустрација или анксиозност. Тоа се обично луѓе кои имаат многу ниско ниво на самодоверба или имаат проблеми во меѓучовечките односи. Кога не треба да прибегнуваат кон ништо друго, тие се свртуваат кон емотивно јадење. Во повеќето случаи, тие се прејадуваат откако ќе се соочат со емоционална ситуација. На пример, ако личноста која страда од ова нарушување се скарала со партнерот, ќе се обиде да се смири со консумирање огромни количини храна. Ова постепено станува навика и така доаѓа до таложење на масни наслаги и вишок килограми. Иако емотивното јадење е една од причините за дебелеење кај луѓето, тоа не мора да значи дека секој дебел човек страда од ова нарушување.

thick g526602e6c 640

Исто како дебелината, и емоционалното јадење може да се спречи. Ова нарушување е многу сериозно и може да доведе до други болести. Првиот чекор во борбата против ова нарушување е психолошко советување, а потоа советување од нутриционист. Целта на „одвикнувањето“ е да се сменат погрешните навики во исхраната и да се бори против неконтролираното конзумирање храна.

Читај бе КНИГА: Тајни чувани до гроб – Тами Хоуг
Тајни чувани до гроб – Тами ХоугМариса има минато полно со тајни …
Јована Василевска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со медал на детскиот ликовен конкурс во Питешти, Романија
Согласно објавените резултати од првото издание на новоформираниот детски ликовен конкурс со …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…